Marwo – chemia przemysłowa

Sezon na owady

Sezon na owady 

Rozbite na karoserii albo szybie czołowej samochodu owady szpecą jego wygląd. Powodują też uszkodzenia lakieru.

Szczególnie latem nawet po krótkiej wyprawie za miasto na zderzaku, tablicy rejestracyjnej, masce czy przedniej szybie znajdziemy dziesiątki rozbitych insektów. To zmora każdego kierowcy, któremu zależy na ładnym wyglądzie samochodu. Pół biedy, jeśli karoseria ma ciemny kolor. Na białym aucie przylepione komary, muchy albo osy rzucają się w oczy najbardziej. Z kolei nieusuwane insekty z szyby ograniczają widoczność. W nocy plamy rozszczepiają światło reflektorów pojazdów jadących z przeciwka, co oślepia kierowcę.

Insekty rozbite na lakierze rozpuszczają się podczas deszczu. W ten sposób tworzy się kwaśny odczyn, który następnie wchodzi w reakcje z lakierem, wżera się w niego, uszkadzając jego powłokę. Jest to przyczyna powstawania plam i odbarwień, trudnych potem do usunięcia. Zabrudzenia po owadach szybko prowadzą do uszkodzeń lakieru zwłaszcza, jeśli dodatkowo wystawione będą na działanie słońca.

Najłatwiejszy sposób na pozbycie się insektów z całego auta, to pojechać do myjni. Po wyczyszczeniu karoserii dobrze będzie nałożyć wosk. Dzięki temu brud czy owady nie będą tak łatwo przylegały do niej, gdyż jej powierzchnia będzie gładka. Pozostałości po insektach łatwiej będzie też potem zmyć. Wosk ponadto tworzy barierę ochronną na lakierze, dzięki czemu nie dochodzi do bezpośrednich reakcji z nim.

Nikt jednak nie będzie korzystał codziennie z myjni. Owady możemy usunąć specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi. Są to preparaty o zasadowym pH, zmiękczają nawet stare pozostałości po owadach, ale nie wchodzą w reakcje z lakierem i nie są dla niego szkodliwe.

Nie należy usuwać owadów z karoserii gąbką, bo może w nią wbić się niewielki kamyk albo ziarna piasku, które po każdym przejechaniu po lakierze będą go rysowały. Odradzamy też papier makulaturowy, bo jest chropowaty. Celulozowy ostatecznie może być użyty, ale pamiętajmy, że i tak jest twardszy niż ścierki z mikrofibry, które poleca się do czyszczenia szyb i karoserii z owadów.

Polecamy Państwu gotowy do użycia preparat firmy Tenzi – MOSQUITOS

Mosquitos (A15)